Kanada’da Siber Saldırılar Yüzünden Bir Hastanedeki Tedaviler Sekteye Uğradı

Kanada’nın Ontario eyaletindeki bir hastaneye yapılan siber saldırılar, planlanmış ve acil olmayan bakım hizmetlerinde gecikmelere neden oldu. Cornwall ve diğer bazı ilçelerin sakinlerine hizmet veren bir hastane olan Cornwall Community Hospital, daha sonra siber saldırı olduğu ortaya çıkan bir ağ problemi yaşadıklarını açıkladı.

Hastane yönetimi bunun bir fidye yazılımı saldırısı olup olmadığına ilişkin başlarda herhangi bir açıklama yapmasa da soruna müdahale etmek için siber güvenlik uzmanları işe alındığını söyledi. Bilindiği kadarıyla hasta kayıtları saldırılardan etkilenmese de randevulu şekilde sunulan tedavilerde gecikmelerin yaşanabileceği belirtildi.

Saldırının etkileri 1 haftayı aşkındır halen sürmeye devam ettiğinden, hastaları sistemlerin ne zaman normale dönebileceği konusunda bilgilendirmek amacıyla sosyal medya kanallarını takip etmeye çağırdı.

Sağlık kuruluşlarına yapılan bu yıkıcı saldırı Başbakan Justin Trudeau’nun Salı günü Ukrayna Başbakanı Denys Shmyhal ile görüşmesinin ardından meydana geldi. Başbakanlık ofisinin web sitesi, birkaç saat boyunca çökmesine neden olacak büyüklükte birtakım DDoS saldırılarına maruz kaldı. Aynı şekilde devlete ait elektrik sağlayıcısı Hydro-Québec ve Halifax, Montreal ve Quebec’teki limanların web siteleri de siber saldırılar nedeniyle bir süre hizmet veremez hale geldi. Yaşanan olayların arkasında muhtemelen Rusya yanlısı hacker gruplarının olduğu düşünülüyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*