Marmara Üniversitesi’nden diploma açıklaması: İddiaların hiçbir hukuki ve resmi bir dayanağı yok

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın üniversite diplomasıyla ilgili tartışmalar üzerine Marmara Üniversitesi Rektörlüğü yazılı açıklama yaptı.

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), Yüksek Seçim Kurulu’na başvurarak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın adaylığını iptalini istemiş, eski Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yusuf Ziya Özcan da “YÖK Başkanı olduğumda iki şeyi merak etmiştim. Birisi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın diplomasıydı. Marmara Üniversitesi’ndeki arkadaşlara sordum. ‘Hocam tek bir tane kayıt yok’ dediler. İki konuda da ilerleme sağlayamadık” demişti.

Marmara Üniversitesi’nden yapılan açıklama Erdoğan’ın 1974 yılında, 4 yıllık eğitim veren Aksaray İktisadi ve Ticari İlimler Yüksekokulu’na kaydolduğu, 1981 yılının şubat ayında ise mezun olduğu belirtildi.

Marmara Üniversitesi’nin 1982 yılında kurulduğu hatırlatılan açıklamada, Aksaray İktisadi ve Ticari İlimler Yüksekokulu’nun da Marmara Üniversitesi’ne bağlandığı, tüm mezunların belgelerinin mevcut olduğu ifade edildi.

Açıklamada, “Görsel ve yazılı basın ile sosyal medyada ortaya atılan iddiaların hiçbir hukuki ve resmi bir dayanağı yoktur. Mezunumuz olması vesilesiyle iftihar ettiğimiz gerek Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan hakkında gerekse ülkemizin güzide ve köklü üniversitelerinden biri olan Marmara Üniversitesi gıyabında mesnetsiz ithamlar üniversitemiz mensup ve mezunlarını rencide etmiştir” denildi.

Açıklamanın tamamı şu şekilde:

“Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın Marmara Üniversitesi’nden mezuniyeti ve diploması hakkında görsel ve yazılı basın ile sosyal medyada yer alan bilgi kirliliğinin ortadan kaldırılması ve kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi ihtiyacı ortaya çıkmıştır.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN 1974 yılında Üniversitelerarası Seçme Sınavı’na girmiş ve bu sınavın sonucunda verilen resmi sonuç belgesi ile “İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi”ne bağlı ve 4 yıllık eğitim veren “Aksaray İktisadi ve Ticari İlimler Yüksekokulu”na öğrencilik hakkı kazanmış ve aynı yıl 2443 öğrenci numarası ile bu okula resmen kayıt yaptırmıştır.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan 1980-1981 eğitim öğretim yılı içinde sorumlu olduğu bütün derslerden başarılı olarak 1981 yılının Şubat ayında öğrenimini tamamlamıştır. Talebi üzerine 03 Nisan 1981 tarihinde dönemin dekanının imzasıyla düzenlenen 440-687 numaralı bir “geçici mezuniyet belgesi” kendisine verilmiştir. Söz konusu tarihte Yüksekokul, Ticari Bilimler Fakültesi’ne dönüştüğünden Cumhurbaşkanımızın mezuniyeti, dönemin diğer mezuniyetleri gibi, Ticari Bilimler Fakültesi’ne kayıtlı olarak gerçekleşmiştir.

1982 yılında Marmara Üniversitesi kurulmuştur. İstanbul’da o sıralar faaliyet gösteren diğer akademi, enstitü ve yüksekokullar ile birlikte Ticari Bilimler Fakültesi de Marmara Üniversitesi’ne bağlanmıştır. Üniversitenin kuruluşu esnasında bu fakülte ve diğer üç fakülte “İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi” adı altında birleştirilmiştir.

01 Kasım 1991 yılında, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın diplomasını almak üzere resmi başvurusuna binaen gerekli inceleme ve işlemler yapılarak kendisine dönemin üniversite rektörü Prof. Dr. Orhan Oğuz ve fakülte dekanı Prof. Dr. Ömer Faruk Batırel’in imzalarıyla diploma verilmiştir. Cumhurbaşkanımızın diploma kaydı, aynı bölümden mezun olanların diploma kayıtlarıyla birlikte, Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Lisans Diploma Defteri’nde bulunmaktadır. Diplomanın verildiğine dair kayıt 4694 kütük numarasına bağlı olup 8345 sayısı ile diploma numaralandırılmıştır.

Sayın Cumhurbaşkanımızın üniversite yıllarında aldığı bütün derslerin dökümünü ve başarı notlarını havi transkript belgeleri, öğrenci fişleri, dilekçeleri, fotoğrafları, askerlik tehiri ve mezuniyet kayıtları gibi olağan öğrencilik ve mezuniyet işlemlerine ilişkin belgeler, diğer mezunlarımızınki gibi üniversitemizde muhafaza edilmektedir.

Görsel ve yazılı basın ile sosyal medyada ortaya atılan iddiaların hiçbir hukuki ve resmi bir dayanağı yoktur.

Mezunumuz olması vesilesiyle iftihar ettiğimiz gerek Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan hakkında gerekse ülkemizin güzide ve köklü üniversitelerinden biri olan Marmara Üniversitesi gıyabında mesnetsiz ithamlar üniversitemiz mensup ve mezunlarını rencide etmiştir.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir