Nagehan Alçı Anketi Paylaştı: “Erdoğan İlk Turda Küçük Farkla Önde”

Nagehan Alçı, HaberTürk’teki köşe yazısında, Erdoğan’ın ilk turda Kılıçdaroğlu’nun önünde olduğunu yazdı.

Nagehan Alçı, ‘gerçek bilim insanlarının itibar ettiği’ Panoramatr’ın 11-16 Nisan verilerini köşesine taşıdı.

Yazısında anketlerle ‘manipülasyon’ yapılabileceğini belirten Alçı, her ne kadar araştırmacıları muhalif de olsa Panoramatr’ın sonuçlarına güvendiğini sözlerine ekledi.

Nagehan Alçı’nın yazısından ilgili kısımlar şu şekilde;

“Ben size bugün gerçek bilim insanlarının itibar ettiği bir araştırma kurumu olan Panoramatr’ın 11-16 Nisan arası verilerini aktaracağım. Bu raporun araştırmacıları muhalif görüşlü ama çok objektif inceleme yapıyorlar.”

“Buldukları verilere göre seçimler bıçak sırtı dengede gidiyor. Şu tabloda seçimin ikinci tura kalma ihtimali kesin gibi.”

“Cumhur İttifakı, Millet İttifakı’nın 7 puan önünde görünüyor. Bu tabloda Cumhur İttifakı’nın TBMM çoğunluğunu elde etme ihtimali kuvvetli. Bu seçim sistemi Cumhur’a yarıyor. Diğer yandan Emek ve Özgürlük İttifakı da üzerine eklenirse toplam muhalif oylar Cumhur İttifakı’nı geçiyor.”

“İlk turda yani 14 Mayıs’ta bu verilere göre Tayyip Erdoğan, Kemal Kılıçdaroğlu’nu kıl payı farkla geçiyor. Tayyip Bey 40.9, Kemal Bey 40.3 ama yüzde 10’a yakın kararsız seçmen var. Muharrem İnce 6, Sinan Ogan 3.”

“Yüzde 10’a yakın kararsızlar dağıtılınca Erdoğan ve Kılıçdaroğlu 45-45 dengesine oturuyor. Dediğim gibi Tayyip Bey küçücük farkla önde ilk turda.”

“Nasıl ki ilk turda Tayyip Erdoğan, Kemal Kılıçdaroğlu’nun kıl payı farkla önündeyse bu sefer de ikinci turda burun payı farkla Kılıçdaroğlu önde gözüküyor.”

“20 sene içinde biriken Erdoğan-karşıtlığı Kemal Bey’i bir nebze de olsa önde gösteriyor. Kabaca 51-49 diyebileceğimiz bir denge var. Tam rakamla 51.3 Kılıçdaroğlu, 48.7 Erdoğan.”

“Fakat bu verileri detaylı incelediğimde gözüme takılan bir detay var: Ankete katılanlar arasında üniversite mezunu oranı normal Türkiye ortalamasından yüksek. Bu da bir nebze Kılıçdaroğlu lehine hata payı demek. Erdoğan’ın oyu biraz daha yüksek olabilir. Bunu bu araştırmayı yapanlar da ifade ediyor.”

Nagehan Alçı’nın köşe yazısını okumak için tıklayınız…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir