Uzman isim borsayı uçuracak gelişmeyi açıkladı: Eğer bu olay yaşanırsa bütün paramı borsaya yatıracağım!

8 milyonu aşan yatırımcı sayısı ile 2023 yılında adeta bir fenomen haline gelen Borsa İstanbul, Türkiye’de en fazla ilgi gören yatırım araçlarının başına yerleşirken, son günlerde parite üzerinde yaşanan dalgalanmalar özellikle acemi yatırımcı tarafında bir tedirginliğe yol açtı.

Borsa İstanbul’un 2023 yılını nasıl kapatacağı ve gelecek yıl yatırımcısına ne oranda getiri sunacağı merak konusu haline gelirken, BIST100 endeksinde yaşanacaklara yönelik ekonomist Atilla Yeşilada’dan gündemi sarsacak açıklamalar geldi.

BORSA ENFLASYON KARŞISINDA GETİRİ SAĞLAMAYACAK

Yeşilada, yeni ekonomi yönetimi tarafından başlatılan ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz kararları ile desteklenen parasal sıkılaşma sürecinde yaşanan ilerlemeye dikkat çekerek, borsa tarafında artık büyük bir getirinin mümkün olmadığını hatırlattı.

Türkiye’deki yüksek enflasyon nedeniyle TL bazlı getirinin yaşanacağını belirten Yeşilada, buna karşın dolar/TL tarafında yaşanacak yükselişlerle kıyaslandığında Borsa İstanbul tarafındaki getirinin döviz cinsinden çok da anlamlı olmayacağını iddia etti.

Yeşilada, yaptığı uyarılara bir şerh düşerek, yakın zamanda bu olayın yaşanması halinde bütün birikimini borsa tarafına yönlendireceğini belirtti.

EĞER BU YAPILIRSA TÜM PARAMI BORSAYA YATIRACAĞIM

Şu anda yabancı yatırımcının 31 Mart seçimlerini beklediğini hatırlatan uzman isim, ekonomi tarafında yeni ve kısıtlı bir ‘seçim ekonomisi’ yürütüleceğine yönelik beklentilere dikkat çekerek, hükümetin bu doğrultuda bir adım atmaması ve çalışan, memur ve emekli maaşlarında yüzde 30-35 seviyelerinde bir artışa gitmesi halinde tüm birikimini borsaya yönlendireceğini duyurdu.

Seçim ekonomisi izlenmemesini uygulanan ekonomik politikalardan dönüş yok mesajı olarak değerlendiren Yeşilada, bu adımların atılması halinde 31 Mart sonrasında Türkiye’ye yüklü bir sıcak para girişinin mümkün olduğunun altını çizerek, bu durumda en fazla yükselecek yatırım aracının borsa olacağını söyledi.

BORSADA TOPLUMSAL BİR ÇILGINLIK YAŞANIYOR

Borsa İstanbul’un eskisi kadar ucuz olmadığını belirterek sözlerine devam eden uzman isim, “Bir halka arza 6 milyonun üzerinde insan katılıyor. Toplumsal bir çılgınlık yaşanıyor şu anda borsada ve iş artık teknik analiz yapılacak boyutu geçti” ifadelerini kullandı.

2024 YILINDA EN FAZLA NE KAZANDIRACAK?

Son olarak 2024 yılında hangi yatırım araçlarının yükselmesini beklediğine yönelik soruya yanıt veren uzman isim, Eurobond ve altın tarafında ciddi atakların yaşanacağını hatırlatarak, Türk lirasında uzun süre boyunca getiri sağlayacak yükselişler beklemediğini ancak KKM’yi tasfiye süreci nedeniyle şişirilen TL mevduat faizlerinin döviz karşısında bir getiri sunmasının muhtemel olduğunu iddia etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir