İlk astronotumuz dünya basınında: Türkler uzay kulübüne girdi

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, tarihi yolculukla uzaya çıktı. Gezeravcı’nın uzaydaki ilk sözü, “İstikbal göklerdedir.” oldu.

İlk astronotumuzun Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) yolculuğu, dünya çapında geniş yankı uyandırdı.

CNN International’in, “SpaceX, ilk Türk astronotu fırlattı” başlıklı haberinde, misyonun, tamamı Avrupalı astronotlardan oluşan ilk özel uzay görevi olduğuna dikkat çekildi. Aralarında Türkiye’den ilk astronotun da bulunduğu bir grup Avrupalı astronotun uzaya çıktığı belirtildi. Astronot Gezeravcı’nın, bir dönem Türk Hava Kuvvetleri’nde savaş pilotluğu yaptığı, alçak Dünya yörüngesine ulaşan ilk Türk vatandaşı olarak tarihi bir dönüm noktasına imza atma yolunda ilerlediği vurgulandı.

New York Times, mürettebat üyeleri arasında ilk Türk astronotun yer aldığını aktardı. Gezeravcı’nın, ilk Türk astronotu olarak ülkesinde gelecek nesillere ilham kaynağı olmayı umduğuyla ilgili ifadelerine işaret edildi: Bu uzay uçuşu yolculuğumuzun varış noktası değil, yolculuğumuzun sadece başlangıcı.

İngiltere merkezli Reuters haber ajansı, “Türkiye’nin ilk astronotunun dahil olduğu mürettebat uzay istasyonuna uçtu” diye yazdı. Otonom olarak işletilen Crew Dragon’un, cumartesi sabahı erken saatlerde Uluslararası Uzay İstasyonu’na ulaşmasının beklendiği notu paylaşıldı. Haberde, “Türkiye, Alper Gezeravcı’yı göndererek UUİ’nin konuk ülkeleri arasında seçkin ve büyüyen bir kulübe girmeye hazırlanıyor.” denildi.

Uzay alanında haberler yayınlayan ABD merkezli Space adlı internet sitesi de ilk Türk astronotun uzay istasyonuna doğru hareket ettiğini okurlarına duyurdu. Haberde, “Ax-3, Axiom Space’in, aralarında Türkiye’nin ilk astronotunun da bulunduğu, tamamı Avrupalılardan oluşan ilk mürettebatını taşıyor.” bilgisi paylaşıldı.

Birleşik Arap Emirlikleri merkezli Al Arabiya, mürettebatın tamamının Avrupalı astronotlardan oluştuğunu, bunların arasında bir Türk’ün de yer aldığını yazdı. Crew Dragon kapsülündeki astronotların, Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden Falcon 9 roketiyle fırlatıldığı belirtildi.

Times of India haberinde, “ISS’ye giden ülkeler arasına katılmayı hedefleyen Türkiye, ülkenin ilk insanlı uzay uçuşunu gerçekleştirmek üzere 44 yaşındaki Türk Hava Kuvvetleri gazisi Alper Gezeravcı’yı istasyona gönderdi.” ifadesine yer verdi.

Alman Deutsche Welle, “Türkiye’nin ilk astronotu özel uçuşla ISS’ye gitti” başlıklı haberinde, “Alper Gezeravcı, uzaya çıkan ilk Türk vatandaşı oldu.” dedi.

İngiliz Daily Mail, “Türkiye’nin ilk astronotu da dahil olmak üzere tamamı Avrupalı ​​bir mürettebat, Perşembe günü SpaceX roketiyle Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) başarıyla yolculuğa çıktı.” dedi.

Amerkan haber ajansı Associated Press, bu gelişmeyi, “SpaceX, İsveçli ve İtalyanlarla birlikte Türkiye’nin ilk astronotunu Uluslararası Uzay İstasyonu’na fırlattı” başlığı ile aboneleri ile paylaştı.

Yunan Kathimerini gazetesi, “Türkiye 44 yaşındaki Alper Gezeravcı ile ISS’nin konuk ülkelerinin seçkin ama büyüyen kulübüne girmeye hazırlanıyor.” dedi.

South China Morning Post, “Türkiye’nin ilk astronotunu içeren ekip uzay istasyonuna uçuşa başladı.” manşetini attı.

İsrail merkezli Jerusalem Post, “Türkiye’nin ilk astronotunu içeren mürettebat uzay istasyonuna uçtu.” başlığı ile okurlarının karşısına çıktı.

Fransız Le Monde, “Türkiye’nin ilk astronotu bir İsveçli ve İtalyan ile birlikte 18 Ocak Perşembe günü SpaceX Falcon roketiyle Uluslararası Uzay İstasyonu’na fırlatıldı.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir