Uluslararası 13. Suç ve Ceza Film Festivali, CRR’deki açılış ve ödül töreniyle başladı

“Sinema onur ödülü”nü sinema ve tiyatro oyuncusu Ayşenil Şamlıoğlu, Pelin Esmer’in elinden aldı. Şamlıoğlu, “değer bilinmeyen dünyada değer bildikleri için” jüriye teşekkür etti. Sinema eleştirmeni Alin Taşçıyan ve törene katılamayan görüntü yönetmeni Hüseyin Özşahin’e de “sinemaya katkı ödülü” sunuldu.

‘OSCAR ADAYI FİLMLER’

Festivalin YouTube kanalından da canlı yayımlanan törende, festivalin direktörü Prof. Dr. Bengi Semerci, “Biz festivali, sadece her yıl biriktirdiğimiz aratarak çoğalan dostlarımızla gerçekleştiriyoruz. Destekleyenlere çok teşekkür ediyoruz. Bu yıl festivalde gösterimde olacak filmlerin birçoğu aynı zamanda kendi ülkelerinin Oscar adayları. ‘Herkes için adalet’ demeye devam ediyoruz ama özellikle bu yıl ve bundan sonra herkes için sinema diyoruz” diye konuştu. Semerci, katılımcılara festival hakkında ayrıntılı bilgiler vererek konuşmasını sonlandırdı.

Yarışma filmlerinin ve jüri üyelerinin tanıtımının ardından yönetmen Mehdi Fikri’nin “Alev Sönmeden Önce” filminin Türkiye’deki ilk gösterimi yapıldı.

Kuçuradi’nin konuşmasıyla İstanbul Üniversitesi Merkez Bina’da başlayacak festival kapsamındaki akademik program 17-23 Kasım arasında olacak. “İfade Özgürlüğü” temasıyla ve sinema endüstrisindeki gelişmelerin ele alınacağı VisionIST ise 18-22 Kasım’da Beyoğlu Metrohan’da gerçekleşecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir